@sodekczjá to tak mám od začátku, co jsem si Mikrotika koupil, jelikož jsem potřeboval přesně 11 portů, aby mi to vyšlo na WAN, server a 9 portů do všech zásuvek po bytě; jinak k tomu hřátí, tak jsem se taky divil, ale u toho SFP je to celkem asi běžné; navíc tenhle mikrotik se obecně hřeje, takže je fajn, že mi to chladí větráky ze serveru 😁
Jinak jsem měl trochu čas se tím zabývat a udělal jsem si druhou propojku na Mikrotik/eth9 - VS/eth2, přenastavil a přepnul WAN a problémy se ihned objevily - takže jsem port zatím vypnul a až vyjde další FW od VF, tak můžu jednoduše znovu ověřit, zda-li to bylo opravené.
Porovnal jsem trochu HW od Mikrotiků a jelikož to s architekturou evidentně nesouvisí, tak jediný další rozdíl je v chipsetu switchů, které Mikrotiky používají. U zmíněných RB951G-2HnD, hAP ac^2 a ac^3 (a většině dalších) se používá Gigabit Switch Atheros 8327, kde to evidentně funguje. Zato u řady RB4011 je použit Realtek Gigabit Switch RLT8367, kde evidentně se problém projevuje. Je celkem zřejmé, že problém bude někde na úrovni fyzické/linkové vrstvě. Porovnal jsem i nastavení switchů a eth portů jak u RB4011, tak i ac^3 a jediný rozdíl byl ve velikost L2 MTU - sjednocení nepomohlo, což jsem tak trochu předpokládal.
Jinak ze schématu u mého RB4011 je vidět, že SFP port jde úplně mimo switche přímo na CPU, což by i vysvětlovalo proč to funguje, a že problém bude někde v kompatibilitě Realtek switchů a VS.
Když to shrnu, tak nekompatibilitu asi způsobil FW na VS. Ale jelikož nevíme (a nikdy asi nezjistíme), co se ve FW VS změnilo, těžko usuzovat, jestli je problém na straně VS a nebo Mikrotiku/FW Realteku co se týče nějakých norem pro komunikaci.