U ED 3.0 by DS kanálů mělo být 24.
US kanálů může být 6, ale klidně taky 5 (někde dokonce jen 4)
Co se týče DS signálu, tak v praxi SNR nejlépe více než 35 dB, a síla signálu nejlépe od +7dBmV do -7dBmV. Chybovost právě záleží na objemu přenášených dat, takže ta je dost proměnná. Je běžné, že úrovně signálu nejsou na všech kanálech stejné, vyplívá to z vlastností koaxiálů. Zesilovač by to měl AGC kompenzovat, ale ne vždy to funguje správně.
Co se týče US, tak tam pouze zkontrolovat, jestli jsou všechny (minimálně 4) a jestli modem nemusí vysílat přílišným výkonem
37 až 47 dBmV bývá ok.
Co se týče D 3.1, tak tam platí víceméně to stejné, ale nároky na SNR jsou vyšší, kvůli vyšší modulaci. Obecně od 37dB SNR nebývá problém.
Jsou různé jednotky (dBm, dBmV, dBuV)
takže je potřeba mezi němi převádět.
Zároveň platí, že dB je log jednotka.
Máš kabelový Internet ? Máš.
Máš tedy tím pádem (pokud sis aktivně nevynutil ott) DVB-C
V tvém případě bych doporučil výměnu za CA Modul. Mohl bys pak v TV sledovat živé vysílání kvalitněji
Ahoj, před nedávnem jsem měl také podobné úvahy, pokusím se vysvětlit co vím, kdyžtak někdo znalejší mě poopravte.
No, řekl bych to takto. Většinou lidé myslí rDSLAM a ne DSLAM.
DSLAM je v tel. ústředně, a řekl bych, že také obsluhuje celý okres (záleží, jak velká je oblast kterou ústředna obsluhuje). Podobně jako CMTS, pokud je v Headendu.
Ty ale asi myslíš rDSLAM, tedy "předsunutý" DSLAM, ten je někde v antoníčku na ulici, obsluhuje třeba menší vesnici, nebo pár domů, a dál vede jen už Optika (řekl bych že už IP).
Pokud jsi připojený na rDSLAM, tak už pochopitelně nejsi napojený na DSLAM v ústředně, který je tedy jen pro ty, kterým dvojlinka vede přímo do ústředny.
No... Pokud vím tak ...
Pokud se bavíme o centrální topologii (velké CMTS v Head endu, a ne něco jako Remote Mac-PHY, ) tak z CMTS vedou optická vlákna do jednotlivých Fiber NODů, Pokud by jsi se "podíval" do tohoto konkrét. vlákna, tak by jsi objevil pochopitelně jak pakety směřující do tvého modemu, tak pakety směřující do (a od) všech ostatních modemů, které jsou na daném NODu.
V tomto případě (tzv. analogová optika, kdy v optice je stejný RF signál který je pak v koaxu) je NOD jen "hloupé" zařízení, které signály, které vidí na opt. vlákně vysílá dále jako RF po koaxu, a tento koax je následně rozbočen do všech účastnických zásuvek (které jsou k tomuto NODu napojeny).
... Takže 😅
Pokud by jsi do své zásuvky doma zapojil nějaký hypotetický analyzér, viděl by jsi pakety které potují k (download) a od (upload) všech ostatních modemů. (je to ale šifrované :D)
Toto je např. proč, když zapneš modem, musí se nejdříve "dohodnout" s ostatními modemy na NODu, na které frekvenci bude vysílat, protože pásmo na tvém koaxu je společné pro všechny modemy, (všechny koaxy ze zásuvek v paneláku jsou nakonec spojeny v jeden jediný koax)
Takže, pokud jsi správně pochopil moji myšlenku s rozdílem mezi DSLAMem a rDSLAMem
tak se ti nyní pokusím Analogicky přiblížit jak je to s CMTS
Nevím přesně jaký je stav nyní u ex UPC, ale principielně..
DSLAM v ústředně, je jako velké CMTS v Head-endu
rDSLAM na ulici, je jako tzv. Remote MAC-PHY, většinou někde v suterénu domů atd... (nevím, jestli Remote MAC-PHY vůbec Vodafone používá)
Takže teoreticky bych možná řekl..
Pokud rozumíš GPONu, tak DOCSIS je vpodstatě stejný, akorát místo optiky máš koax. Místo OLT máš CMTS, akorát myslím že nic jako předsunuté "rOLT" neexistuje.
Pro znalé...
Prosím, omlouvám se, pokud jsem uvedl nějakou milnou informaci.
Nikdy jsem nebyl technikem UPC, jsem pouze "technologický nadšenec"a to co vím o tomto tématu, jsem spíše než v praxi posbíral z vysvětlení jiných, např. zde na techforu @quadra2030 , nebo jinde na internetu (především anglicky) , takže prosím, pokud jsem se v něčem zmýlil, neukamenujte mne.
Moc ocením, pokud někdo znalejší doplní nebo opraví.
From my experience, in Bučovice, the network is operated by Quadruple, you will get a router, and as far as i know, you can use any common ethernet WAN router.
Just make sure that it has a 1Gb Wan input.