Jendo díky za odpověď. Vlastní router je samozřejmě možnost, ale pro mě zatím ne přednostní.
Po konzultaci s kamarády ajťáky a že se mi nepodařilo najít konkrétní informace k tomu, jak má dhcp ve VF6 fungovat, docházím k tomu, že VF6 má takovou dhcp implementaci, že rezervace umožňuje pouze v rámci poolu. Narozdíl od toho compalu, který uměl rezervovat i mimo pool.
Nakonec jsem to tweaknul trcohu pracně ale s uspokojivým výsledkem tak, že jsem zarezervoval všechny IP od 2 do 99. Na těch, kde chci mít stálá zařízení, jsem přiřadil skutečné MAC. Na těch ostatních vymyšlené MAC. Když už jsem se s tím páral, udělal jsem to v navazující číselné řadě, takže mám rezervace skutečných MAC seřazené (byť nepohodlně vzdálené kvůli těm vymyšleným), viz printscreen.
V tom mém rezervačním rozsahu tak mám i možnost přidat další skutečné MAC, aniž bych rozhodil tu vzestupnou řadu - místo vymyšlené můžu dát skutečnou MAC pro chtěnou IP. Tím jsem se zbavil nepříjemnosti, že ty rezervační pravidla nejdou nechat seřadit, řadí se pod sebe tak, jak byly v čase přidány, nehledě na IP nebo MAC adresu nebo název zařízení.
Co mě teď na tom dhcp trápí je, že se mi nedaří zajistit, aby můj access point, který je k VF6 připojený ethernet kabelem, měl přiřazenou IP, kterou jsem pro jeho MAC zarezervoval jedním z těch rezervačních pravidel. Tvrdohlavě (přes restarty, resety a další cílenější kroky) si drží IP mimo můj rezervační rozsah. Potřeboval bych VF6 donutit, aby uvolnil pronájem té nechtěné IP pro MAC toho AP; pak by snad zohlednil rezervační pravidlo a přiřadil mu tu chtěnou IP. Obdobně jsem se pral s IP přiřazenou jednomu smartphonu, taky mraky různých pokusů, podařilo se mi až po ručním promazání uložených wifin ve smartphonu, byť nevím, zda zrovna tohle byl ten rozhodující krok.
S tím AP (unifi A6 lite) si nicméně nevím rady. Umíte prosím poradit?