zajdee
Uživatel-
Příspěvky
431 -
Registrace
-
Přítomen
-
Vítězné dny
12
Vše od uživatele zajdee
-
U VF je internetova konektivita stejna jako na kabelovce (lisi se jen ta posledni mile - tj. kabel nebo optika). Uprednostnuji vlastni tranzit (oproti napr. Arelionu). K nekterym cilum ve vzdalenem zahranici jsem mel vyrazne lepsi cestu skrz VF sit nez pres konkurenci. Takze za me celkem dobry.
-
> Pripojeni bude mit stale stejne vlastnosti? Jen v ramci site CETINu. Od okamziku, kdy je predano ISP, se vlastnosti muzou dost vyrazne lisit - typicky z pohledu konektivity k ruznym cilum v Internetu, doprovodnych sluzeb (verejna IPv4 adresa - 0 Kc az 254 Kc, IPv6 - /48 az /64 nebo uplne chybejici), ale i z pohledu redundance a kapacity (nekteri ISP maji do CETINu jen jeden propoj, pripadne maji slabe propoje; i do Internetu muzou mit slabe linky).
-
To bude zase nejaka Vodafonovina. Na stavajici sluzbe zruste jen internet a kabelovou televizi si nechte. To by melo normalne jit. Asi Vam zvednou cenu za tu televizi. Vedle toho zridte 2 Gbps optiku od cetinu. Nakonec zavolejte na retencni a domluvte si smysluplnou cenu.
-
https://x.com/vodafone_cz/status/1879410103389941910
-
IMHO platí podmínka dvou let jen tehdy, pokud si objednáte rozšířenou instalaci, a vztahuje se jen a pouze na službu rozšířené instalace, ne na internetový tarif ani na pronájem: Při pokusu o vytvoření objednávky internetu je ve shrnutí vidět, že pronájem modemu i objednávka služby internetu je na dobu neurčitou. Odstavec o doúčtování profi instalace je třeba na https://www.vodafone.cz/pece/internet-data/kabelovy-internet/instalace-samoinstalace/
-
Nemaji pro bridge vyhrazeny jen nejaky konkretni ethernetovy port?
-
@Pavel mpokud je otazka "proc prechazeji od Ethernetu/PON (Openrech) na kabelovku (Virgin)", bude odpoved znit asi "nabidli lepsi cenu nebo balicek sluzeb". Pokud se ptate "proc tam je ten konvertor z optiky na koax", odpoved je: protoze Virgin provozuje RFoG, tedy "radiove vlny po optice". Optika je jen prenosove medium, muzete na nem provozovat ruzne protokoly. RFoG je na posledni mili mozna i lepsi nez koax, protoze nenachyta tolik ruseni cestou. Ale koncove routery a televize/set-top boxy na RFoG nejsou, takze se ten signal nejdriv musi zkonvertovat zpatky do medi. (Mimochodem na druhe strane te optiky, nekde v central officu operatora, budou podobne prevodniky, jen "naopak". Mozna uz budou soucasti CMTS.)
-
CETIN stavi optickou sit. Ta ma potencial mnohem vys nez na 5 nebo 10 Gbps, aktualne dostupne spickove PONy umi i 25 resp. 50 Gbps na celou vetev. Ale aktualne majoritne osahovana aktivni technologie je GPON (XGSPON maji jen v testu).
-
GPON ma skutecne 2.4/1.2. XGSPON u nas zatim skoro nikdo v produkci nema, rozhodne ne ti nejvetsi operatori (T-M ma XGS-PON v casti Olomouce a to je tak vsechno). Jinak s tim, ze GPON je mrtva technologie, by urcite nesouhlasili v CETINu, T-M, PODA, Nej.cz, Nordicu, GRAPE SC, ani v dalsich sitich, kde GPON nasazuji ve velkem.
-
Ten "stahovaci" web je slusna hruza. Sama reklama, pochybne praktiky (tlacitka "download" ve skutecnosti jsou reklama) a navrch zjevne geoomezeni, aby uzivatele klikali na vic reklamy. To fakt nekdo pouziva? dpo.cz ma jiny problem, rozbila se jim aplikace na serveru.
-
@pkociCETIN to neni, na siti CETINu nabizi VF symetricky gigabit, ne 1000/500.
-
Telekomunikacni sit je podle ZoEK sit az po koncove body site (to jsou ty zasuvky v obyvaku, od kterych vedou kabely z rozvadece na chodbe). Poskozeni telekomunikacni site se bere jako poskozeni cizi veci. Do vezeni za ustrihnuty kabel ve svem byte nikdo nepujde a prakticky to asi operator nebude resit, ale za me je strihani kabelu a likvidace zasuvek hodne kratkozrake. Treba UPC jsme za znovuvybudovani koncoveho bodu site (pripojeni v miste, kde driv kabelovka byla, ale pak ji tchan ustrihl - a o par let pozdeji jsme ji tam zrizovali znovu) platili asi petistovku. Zrizenu pripojky na existujici zasuvce by bylo levnejsi. Mimochodem, to mate fakt k dispozici pet fyzickych siti? 🙂 Ja mam v pracovne tri zasuvky (dve optiky a jeden telefon, a protoze CETIN utelefonni sluzby uz nezrizuje na stejne adrese, kde ma optiku, mohl bych tu telefonni zasuvku asi usmiknout... hmmmm).
-
CETIN chysta novou variantu zrizovani sluzeb, plne samoobsluznou. Bude stacit pri objednavce znat cislo/kod zasuvky, mit funkcni router, a operatori vam budou schopni zridit sluzbu v radu hodin. Samozrejme jen pokud tam ta zasuvka a kabel zustanou. Dalsi duvod, proc je nerusit.
-
Kabel a optickou zasuvku nechte tak, jak jsou. Jednou se muzou hodit. A navic, stejne jsou majetkem operatora, jsou soucasti verejne telekomunikacni site a nesmite do nich bez jeho souhlasu zasahovat.
-
@kautskymdiky, to muze pro mnoho potencialnich zakazniku sluzbu od TM hodne zatraktivnit.
-
No a prave na to smerovala moje otazka na @kautskym, jestli u TM se pri aktivaci rezimu bridge prestane uplne platit pronajem kabeloveho modemu. (Ze se nepriplaci za bridge beru jako naprostou samozrejmost.)
-
znamená to, že se za pronájem modemu v režimu bridge neplatí vůbec nic, nebo že se za pronájem modemu platí standardní částka a bridge je dostupný "bez příplatku"?
-
Pardon, tim jsem samozrejme myslel "pouzitelnou IPv6" = dualstack. DS-Lite, ktery nejde oddelegovat z VF station dal, za moc pouzitelnou IPv6 nepocitam. Kdybyste chtel vymenit verejne dynamicke IPv4 za IPv6, tak muzete, ale jen bud pomoci DS-Lite, nebo pomoci placene verejne IPv4 adresy. U TM to ted (pokud tvrzeni nahore plati) jde i pro zakazniky, kteri nemaji verejnou IPv4 adresu. Dokazu si predstavit zakazniky, kterym IPv4 za NATem tolik nevadi, a zaroven potrebuji pouzitelnou IPv6.
-
Ne nutne. I nejnizsi tarify od TM maji upload 60 resp. 100 Mbps, a vsechny maji IPv6 (u VF ma IPv6 jen ten, kdo si zaplati statickou verejnou adresu). Pripadna staticka verejna IPv4 adresa je levnejsi o 76 Kc nez u VF. A TM umi i pekne retencni ceny.
-
Otázka není "jestli", ale spíš "kdy" k tomu dojde. Můj tip je, že do konce desetiletí bude TV vysílání v DVB-C konec. Dvougigabit na PPPoE je už spíš pro vyšší třídu routerů, s CPU nad 1.4 GHz (ARM), pokud chcete QoS, tak spíš 2.5+ GHz. Třeba RB5009 od Mikrotiku dvougigabit PPPoE zvládne, ale využití CPU mu dost vyleze nahoru.
-
@sodekczzvladl to VF i bez zmenach na smlouve? Zadna deaktivace a reaktivace nebyla potreba?
-
Mírně vyšší odezva při vytížení internetu
zajdee odpověděl na téma uživateli Lueg v Vodafone internet
@DiDiDibyl by pls. link na tu modifikaci cake? Diky. -
Bude tam nejspis 10 let pro certifikat zarizeni, coz bude nejspis prevysovat jeho zivotnost. Autorita, ktera certifikaty vydava, by mela mit 35 let a korenovy certifikat 50 let (https://www.excentis.com/blog/certificates-and-different-pkis-in-docsis-3-1/). Pro pouzitelnost v siti plati, ze jakmile expiruje prvni certifikat v retezci (v tomhle pripade na zarizeni), je to problem. Mimochodem, prvni compaly se u nas prodavaly v roce 2016, to by znamenalo, ze jim taky brzy vyprsi certifikaty.
-
Odprodany Compal aktualizace dostava doted. Ale je to fakticky stejne zarizeni jako to pronajate, takze je to pro operatora vyrazne jednodussi nez zajistovat update random zarizenim z polo-volneho trhu.
-
Shoutcast v rezimu TCP (unicast) uz tak pred 25 lety. Ve vetsi mire spolu s koncem Real Playeru a jeho UDP streamu (RTSP), to je tak 15 let? Nekdy ve 2010-2011 jsem poslouchal 128 kbps MP3 streamy skrze EDGE na Nokii. Cokoli, co je MP3 nebo modernejsi alternativy (AAC a spol) je unicast pres TCP. Broadcast audia bez potvrzovani se masove vyuziva asi uz jen v DVB(-T2, -C).