Přejít na obsah

MartinW

Uživatel
  • Příspěvky

    19
  • Registrace

  • Přítomen

  • Vítězné dny

    1

MartinW naposledy vyhrál 27. září 2021

MartinW má nejvíce líbivý obsah

Služby Vodafone

  • Vodafone pevný internet
    Premium Fibre
  • Vodafone mobilní služby
    -
  • Vodafone televize
    Základní
  • Vodafone zařízení a aplikace
    -
  • Obec
    Praha
  • Speedtest.net

Návštěvy profilu

Návštěvy profilu jsou zakázány a nejsou zobrazeny ostatním uživatelům.

MartinW's Achievements

Úroveň 3

Úroveň 3 (3/14)

  • Collaborator
  • One Year In
  • Dedicated
  • Reacting Well
  • One Month Later

Nejnovější odznaky

2

Popularita

  1. Kdyby tam alespoň byla možnost "zapamatovat na tomto počítači", jako to většinou u MFA přihlášení bývá, tak by to bylo o dost méně otravné a řešilo by to i přihlášení při ztrátě telefonu (přihlášení alespoň na svém PC).
  2. ApRoToSizaPLAtim 100gbit rovnou, ne? Tohle jsou zase hyperboly tohle. Tak jinak, za 1000/50 jsem platil 449,5 Kč + 100 Kč pronájem modemu. Za 1000/1000 platím 561,75 Kč I kdyby mi to ušetřilo minutu čekání měsíčně, tak se to vyplatí.
  3. Zase proč bych nechával počítač zapnutý přes noc extra kvůli tomu, aby dělal zálohy, když je může udělat normálně přes den, zatímco na něm dělám, aniž bych to zaznamenal? Nebudu mu platit extra elektriku, nejsem Rothschild 🙂 A taky třeba mám auto s normálně velkým kufrem, i když v něm většinou vozím jenom batoh. A doma jsme čtyři, ale mám víc, než čtyři talíře a víc, než čtyři příbory. Dává to smysl? Nejsem moc rozežraný? Ale zase pak nemusím vozit bečku piva na klíně a hostům dávat jídlo z papírových tácků 🙂
  4. Tuší někdo, jak je to technicky zakončené? U 1000/500 je optika ukončená na poskytovatelem dodaném gpon ONT (nelze uživatelsky vyměnit) a z toho pak leze klasická gigabitová metalika. Tak jestli tu lze dostat 2 gbit do jednoho zařízení - např. trochu lepší základní desky mají 2,5 gbit síťovky už docela běžně. Nebo je to omezené na 1 gbit na jedno zařízení a maximální rychlosti se dosahuje jen v součtu (např. ONT má výstup 4x 1gbit RJ45 vs. ONT má výstup 1x 2,5gbit RJ45 nebo optiku, nebo SFP). Ptám se jen tak, ze zvědavosti 🙂 Díky Upraveno: Podle informací tady mi vychází, že je to v uživatelské části zakončeno nějakou >1gbit metalikou https://www.vodafone.cz/pece/internet-data/internet-v-pocitaci/co-potrebuji-pripojeni-gigabit/ "Rychlost 2 Gbit/s musí umět přijmout váš domácí router. K tomu je potřeba, aby byl vybaven minimálně 2gigabitovým ethernetovým WAN portem." "Pro přenos rychlosti 2 Gbit/s jsou vhodné ethernetové kabely kategorie CAT6 nebo vyšší."
  5. No, to je právě situace kde pro zákazníka by bylo lepší A a pro Vodafone je lepší B. A ani jednu stranu nezajímá, co je pro tu druhou lepší. Takže všichni máme pravdu a takhle to prostě je 😄 Na Vodafone fiber jde místo Vodafone modemu použít vlastní router. Je na každém co je mu příjemnější, ale ta volba tu alespoň je 😉
  6. Ono je to taky o tom, že Vodafone se tou optikou na webu nějak moc nechlubí - na záložce internet jsou jen tarify přes koax a když si dám podle adresy vyhledat dostupnost, tak mi to nabídne taky jenom internet přes koax (přitom optika tu je, cca před měsícem jsem si to nechal překlopit). Až když sjedu níž, tak je tam oddíl "Optický internet je tu", ale nejsou tam žádné tarify nebo možnost objednávky. Takže abyste se k optice dostali, musíte se o to víc zajímat a víc se snažit. Na to OP možná naráží, že Vodafone nenabízí výběr rovnou.
  7. Tak u Cetinu jsem dopadl přesně, podle očekávání. "Vyměnit ONT převodník za jiný není možné. Převodník je certifikován a přizpůsoben na naší síť. Děkujeme za pochopení."
  8. Jak píše @Aleš nahoře, tak kdyby fungovalo to GPON SFP, tak bych se do takového stavu vlastně dostal a připadal bych si hrozně technicky na výši 😄 Teď můžu mít radost alespoň z IPv6 s funkčním prefix delegation a z vynechání VS. Jinak tedy vidím, že to složitější, díky všem za odpovědi, teď vím že nestačí klasický SFP modul, ale potřebuju GPON SFP. Je mi jasné že bez vyjádření provozovatele sítě je to dost lístek do loterie, což je ostatně i to, zda by daný modul vůbec fungoval s mým routerem. Celkově by mi to přineslo víc starostí, než užitku 🙂 Přesto někdy když se budu nudit a nebudu zrovna vědět co s penězma, tak to zkusím a dám vědět 😄 Jinak ano, infrastruktura je v mém případě CETIN.
  9. Ahoj, konečně jsem se dokopal k přechodu na Vodafone fiber a používám k připojení vlastní Mikrotik router - zbavil jsem se tedy v řetězci zařízení Vodafone station modemu. Teď jsem zaměřil své šťouravé oko na ten Comtrend GRG-4284, co mi sem dali. Měl jsem za to, že je to normální tupý převodník kde z jedné strany leze SC/APC konektorem optika a z druhé RJ-45 metalika. Hledal jsem tedy, co je takový Comtrend GRG-4284 zač, abych zjistil na jakých vlnových délkách to jede a mohl ho nahradit SPF modulem. Zde mám mezery ve vzdělání a nevím co přesně takový "GPON ONT" dělá, ale z textu na stránkách výrobce mi vychází, že je to víc než jen převodník a tedy takto nahradit nepůjde 🙂 "Compliant with standard OMCI definition, GRG-4284 is manageable from the remote side and supports the full range FCAPS functions including supervision, monitoring and maintenance." Ale z obecné definice mi zas přijde, že to je jen převodník. An ONT (optical network terminal) is similar to an ONR (optical network router) except that it lacks router functionality. The ONT converts light fiber network signals into copper and electric (Ethernet wiring) for use by your router. Kdo se vyzná, můžete mě prosím poučit co tohle zařízení vlastně dělá? Díky 🙂
  10. Taky jsem si myslel, že to nebude problém, ale on to problém je 🙂 Mám pár smart zařízení Tuya a Smart Life aplikaci a pokud bylo na stejném SSID jak 2,4 tak 5 GHz síť, tak to spárovat nešlo. Myslím si, že to nebude přímo problém toho zařízení, ale něco ve stylu že mobil je automaticky připojený na 5 GHz a přestože je tam i druhá síť se stejným SSID na 2,4 GHz, tak aplikace je naprogramovaná tak, že si to nezjistí a odmítne zařízení nakonfigurovat. Takhle se to tedy chovalo před pár lety, když jsem to nastavoval, je možné že po nějakých aktualizacích, nebo při použití jiné aplikace, se to bude chovat jinak. (Já to vyřešil tak že tyhle smart krámy co se připojují někam k soudruhovi Si mám připojené v oddělené vlan, která má vlastní ssid jenom na 2,4 GHz )
  11. Taky mi to dává +- 7 metrů a víc zkusit nemohu, základní box, hardware version CZ-1792, v bateriovém prostoru ovladače se píše že je to IR-Rev.2 Zkoušel jsem s články jak alkalickými 1,5V tak nabíjecí Fujitsu Ni-MH 1,2V a chová se to stejně.
  12. Ahoj, ve čtvtek a dnes v sobotu dopoledne jsem měl na vodafone internetu (kabelovka, ex upc, Praha, Modřany, Plevenská ulice) docela dlouhý výpadek, ve čtvrtek asi hodinu, dnes dvě. Výpadek kompletní že i modem svítil červeně a v docsis status bylo na všech kanálech modulation unknown. Dneska nešla dokonce ani TV. Výpadky byly dohledatelný na webu vodafone, takže to bylo něco většího o čem se vědělo a tudíž na podporu jsem nic nehlásil. Co jsem si ale všiml, že už po tom čtvrtečním výpadku se mi snížila (už i předtím dlouhodobě stejná a ne moc skvělá, i po výměně modemu Vodafone station, protože kompletně "odešel") hodnota SNR z cca 32db na <30db a část kanálů nebyla vůbec navázaná (viz příloha). Po dnešním výpadku stav přetrvával, tak jsem restartoval modem, po restartu se opět navázalo vše a hodnota SNR je kolem 37-38db a takhle vysoká čísla jsem tam v životě neviděl 🙂 Protože tu vídám někoho kdo vypadá že má docela vhled do toho, co se technicky ve Vodafonu děje (pardon, jméno si nepamatuju), tak mě zajímalo, co se děje, zda se někde kolem Plevenské něco měnilo, vylepšovalo, nebo co se vlastně dělo, protože zvednutí SNR o 6db nebude asi dílem náhody 🙂 ps. firmware modemu se od řijna 2022 nezměnil (AR01.04.046.17_060822_7244.SIP.10.X1) Díky Koukám že se to vložilo do textu a je to přeházené, takže první obrázek 37-38db je finální stav, pod tím 31-32db je původní stav, a úplně dole 29-30db je po těch výpadcích dokud nebyl restartován modem 🙂
  13. Ahoj, tady to vypadá, že tomu rozumíte 🙂 Můžete se prosím podívat na moje hodnoty snr? Nejsem na tom tak zle jako Roman, ale moje hodnoty snr v rozsahu 31-33 dB asi taky nejsou optimální, když to má být kolem 37. Long story: Internet se mi chová čas od času divně, jakoby na pár vteřin neběžel, pak zas ano, ale pomalu, jindy zase běží krásně přes 900 mbps. Ze začátku od navýšení na 1gbit (léto 2021) to byla hrůza, některé dny internet běžel tak 50% času, byly třeba 20 minutové úseky kdy sice procházel ping, ale to bylo všechno, protože rychlost internetu byla tak 10kbps takže na ping to sice stačilo, ale web se tímhle tempem prostě žádný nenačetl 🙂 Poprvé když tu byl technik, utáhl šroub od uzemnění (?) v zásuvce ve zdi, prý když je povolený, tak se na to indukuje třeba mobilní signál a ruší to. Tím se to trochu zlepšilo. Nedávno mi úplně odešel modem (vodafone station) a další technik ho vyměnil, od té doby bych řekl že to je ještě lepší, nějaké velké výpadky jsem už nezaznamenal. Podle technika je tu horší signál, protože když se na panelák dodělávaly balkony, tak během toho museli ty koaxy prodlužovat, takže tam je nějaká spojka navíc. Prý nejsem jediný kdo má v tomhle paneláku problém se stabilitou ex upc internetu. No a před dalšíma X lety se na to celý ještě hodilo zateplení, takže s tím už asi nikdy nikdo nehne 😄 Má cenu se z mojí strany snažit o nějaké zlepšení, napřklad výměnou zásuvky, nebo se mám smířit se současnými řekněme 95% ideálního stavu? Díky
  14. Jé tak to je super, já to řešil před půl rokem a to tam na mě všichni koukali jak na blbce 😄 Díky za info, ověřoval jsem si teď u VF a prý to fakt jde (ne že bych Vám nevěřil, spíš jsem se potřeboval ujistit že o tom ví i lidi ve Vodafonu... 🙂 )
  15. MartinW

    Inkaso

    Ahoj, já se omluvám, jestli je to OT, ale podle obsahu threadu asi ani ne... 😀 Tahle problematika kolem sipo a "normálního" inkasa z účtu mě trochu zajímá, já totiž nikdy nepochopil, k čemu to SIPO je, resp. si jenom pamatuju, že prababička takhle chodívala platit "inkaso" na poštu, což bylo teda asi to sipo, pokud se tomu tak před 30 lety už říkalo. Já když jsem začal chodit do práce a zakládal jsem si účet v bance, tak jsem objevil možnost inkasa z bankovního účtu, což mi od začátku přijde naprosto logické, jednoduché a efektivní. K sipo jsem se tak nikdy nedostal a ani jsem moc nechápal, proč bych měl do plateb tahat Českou poštu. Zkrátka mě zajímá, jestli je to nějaká generační věc (mě je 36), nebo má sipo nějaké výhody oproti inkasu z účtu, o kterých nevím, nebo jsou lidi spokojenější, když jim přijde do schránky papírek 🙂 Moc děkuji za případné odpovědi.
×
×
  • Vytvořit...