Přejít na obsah

Modem Vodafone Station


Ritchy

Doporučené příspěvky

Hmm, to asi není možné za normálních okolností nikde ne? Modem u DS-Lite i Full DS nabízí obojí a co se využije si řídí koncové zařízení. A ano, android neumí v defaultu IPv6 na WiFi deaktivovat. Některé ROM to umí, jinak root a úprava konfigurace. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Citovat

každé zařízení sedí přímo na veřejné IP adrese. To může být bezpečnostní riziko.

Jelikoz je na Station stavovy firewall, ktery do site nepropusti zadny pokus o spojeni zvenku, tak to zadne bezpecnostni riziko neni. Chova se to stejne jako sit s privatnimi adresami za NATem. Jediny rozdil jsou ty adresy, ktere na druhe strane (na serveru) vidite cele - ale jelikoz je pro domaci sit vyhrazeno 2^64 kombinaci a tahle cast IPv6 adresy se meni, tak to ani nespojite s konkretnim uzivatelem.

Nevypinejte IPv6. Usetrite si zbytecne problemy v budoucnu.

  • Souhlasím 6
  • Haha 1
  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1 hour ago, Ivo2003 said:

U IPv6 je ta adresa moc dlouhá - je to nezapamatovatelné a navíc pak  každé zařízení sedí přímo na veřejné IP adrese. To může být bezpečnostní riziko.

K čemu si pamatovat IP adresy, když existuje DNS (většina zařízení, které poskytují nějaké služby, bude stejně automaticky používat mDNS a doménu .local - dokonce i na Windows je velmi pomalý odklon od NetBios k mDNS - takže pravděpodobně ani člověk nemusí v defaultním nastavení nic nastavovat, aby to fungovalo).

Quote

To může být bezpečnostní riziko.

To bezpečnostní riziko je úplně stejné jako u IPv4 - lidé úplně zapomínají, že existují techniky jako různé formy NAT Hole Punching, které dovolí se připojit z venku k PC za NAT.

A ten IPv6 stavový firewall v defaultním nastavením pustí úplně ty stejné spojení k PC jako na IPv4 přes NAT hole punching 🙂 Vlastně ta technika je úplně stejná na IPv4 a IPv6.
 

  • Premium
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, zajdee napsal:

, ktere na druhe strane (na serveru) vidite cele - ale jelikoz je pro domaci sit vyhrazeno 2^64 kombinaci a tahle cast IPv6 adresy se meni, tak to ani nespojite s konkretnim uzivatelem.

 

 

Jak často se ten konec IP mění? U Androidu jsem vysledoval, že se mění po restartu mobilu. Jinak ne a drží třeba týden.

 

před 36 minutami, r2d2 napsal:

K čemu si pamatovat IP adresy, když existuje DNS (většina zařízení, které poskytují nějaké služby, bude stejně automaticky používat mDNS a doménu .local - dokonce i na

...

A ten IPv6 stavový firewall v defaultním nastavením pustí úplně ty stejné spojení k PC jako na IPv4 přes NAT hole punching 🙂 Vlastně ta technika je úplně stejná na IPv4 a IPv6.
 

Když mi příjde e-mail z nějaké služby o novém přihlášení, tak pokud tam je ipv4 tak snadno poznám, že to jsem byl já. U ipv6 je ten dlouhý řetězec náročnější k identifikaci, navíc konec se mění.
Kdyby se někdo prostřílel NATem, tak nezná lokální ipv4 daného stroje v případě ipv4 only. Takhle  u ipv6 zná kompletní veřejnou ipv6, takže se stačí prostřílet stavovým firewallem. Navíc ten firewall na modemu je asi jen nějaká "služba" která může kdykoliv nepozorovaně spadnout a přestat "firewallovat".
Ale jsem laik, takže to nemusí být moc přesné.

Upraveno uživatelem Ivo2003
  • Start
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Ivo2003

Quote

Jak často se ten konec IP mění? U Androidu jsem vysledoval, že se mění po restartu mobilu. Jinak ne a drží třeba týden.

Běžná hodnota je kolem 24 hodin. V praxi se to dá ale nastavit.
 

Quote

Když mi příjde e-mail z nějaké služby o novém přihlášení, tak pokud tam je ipv4 tak snadno poznám, že to jsem byl já. U ipv6 je ten dlouhý řetězec náročnější k identifikaci, navíc konec se mění.

Konec nikoho netrápí, zajímá Vás když už, tak jen přidělený prefix (ideálně /48 - ale bohužel skoro každý implementace nefiremní přípojky je v tomhle ohledu vadná a přidělují se mnohem menší prefixy). Ale stejně já osobně v takovém případě sleduji spíše co mi poslali za lokalitu / prohlížeč a jiné věci, IP adresu si nepamatuji ani u IPv4 🙂 

 

Quote

Kdyby se někdo prostřílel NATem, tak nezná lokální ipv4 daného stroje v případě ipv4 only. Takhle  u ipv6 zná kompletní veřejnou ipv6, takže se stačí prostřílet stavovým firewallem. Navíc ten firewall na modemu je asi jen nějaká "služba" která může kdykoliv nepozorovaně spadnout a přestat "firewallovat".

Když se někdo prostřílí NATem, tak zjistit IP adresy všech strojů na síti je triviální. A pokud se prostřílí někdo stavovým firewallem, tak se dostane i u IPv4, protože ten NAT se pak chová jako router (i na ty neveřejné IP adresy).

NAT = router + stavový firewall + přepis adres
IPv6 = router  + stavový firewall

Z pohledu síťové bezpečnosti jsou to zcela srovnatelné vektory, v obou případech Vás chrání jen a pouze ten stavový firewall.

  • To se mi líbí 1
  • Děkuji 1
  • Premium
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   2 registrovaní uživatelé

×
×
  • Vytvořit...