Přejít na obsah

Rychlost mobilních dat


Doporučené příspěvky

Vodafone Super + (20 Mb/s) od 31. května přechodem z Vodafone Odepiš za 698,00 Kč a Vodafone Připojení Bez kabelu Naplno 5G (přenosný) 150/30 Mb/s 600 GB za 575,00 Kč za mně spokojenost. Měl jsem T-Mobile Pevný (Mobilní) Internet Do zásuvky 4G. Přes rok bez utrpení a letos po 26 letech zbytek.Cesta návratu není.

IMG_7207.png

 

 

 

 

 

  • Bez kabelu Naplno 5G
  • Premium 5G
  • -
  • -
  • Krucemburk
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 23 hodinami, pmalecek napsal:

Vodafone mi na mobilních datech ukazuje rychlost takovou, jakou mám mít - 10/10Mbit (plus minus). Ale třeba O2, u kterého mám 20Mbit tarif mi ukazuje u Speedtestu rychlosti třeba 300Mbit (jakoby známe speedtesty záměrně neomezovali). Slušně tím ovlivňují statistiky. 

Většina má vysokou rychlost i u VF. Patrně opravdu operátoři pouštějí IP adresy Speedtestu zaměrně rychleji. U testu ČTU to nedělají, protože by měli průser.

Stejně tak VF naopak záměrně omezuje rychlost na některé servery. Když na ně jdete VPN přes půl Evropy, jde to najednou 2x rychleji, protože VF o tom neví 🙂

  • Souhlasím 1
  • Smutný 1
  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Provedl jsem několik testů jak u VF, tak u O2.  Speedtest, Nettest, downloady z velmi rychlých serverů, a to jak napřímo, tak přes velmi rychlou VPN, která nemá problém s vyššími stovkami megabitů..

Potvrdilo se vše, co jsem tady předpokládal.

Download vždy odpovídá koupené rychlosti u VF,  O2 rychlost neomezuje, u mne až 500 mbps.

Nettest ČTU - patrně jediný opravdu relevantní certifikovaný test, který operátoři nefejkují, protože by přišli o licenci.

Speedtest -minimálně VF to na jeho servery pouští plnou rychlostí, když ale jedu přes VPN a VF o tom neví že jdu na servery Speedtest, ukazuje stejnou rychlost jako Nettest. V podstatě Speedtest ukazuje, jak rychle by to mohlo běžet, kdybychom si koupili neomezenou rychlost. Reklamní trik.

Vzhledem k tomu a k tomu, že VF naopak jiné IP omezuje na rychlosti, jeví se mi to jako porušování zákona o síťové neutralitě. Ale nejsem v zákonech zběhlý, jen můj dojem.

Další nepříjemný důsledek může být ten, že při testování ST je množství spotřebovaných dat přímo úměrné rychlosti testu, takže pokud nemáte neomezený tarif, data si spotřebujete a Vodníkovi zaplatíte další.

Takže asi tak...

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je normální, chyba měření, zaokrouhlování apod. To se nedá uřídit či změřit naprosto přesně a navíc to v čase kolísá, záleží i na vytíženosti síťových prvků apod.  A síťovka má taky nějaké rezervy, ta hranice není ostrá. Dá vědět předchozímu prvku, že je 100mbps, ale když dostane o pár kb navíc, tak se z toho nemůže zhroutit. Jde hlavně o ten řád 100 vs 1000.

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 5 týdnech...

Poslední dobou se pořád píše VF nejlepší síť. Je to nesmysl, pokud testovali tak, že jezdili někam autem, nejspíše po hlavních cestách. To není směrodatné, to mají více méně všichni. Kdyby z auta odešli 50m do lesa, vše by dopadlo jinak. Díky tomu, že O2 nám dalo jejich Bronze tarif na 3 měsíce zdarma, každý mohl testovat reálnou dostupnost sítě a porovnávat. Já to občas udělal, ne dostupnost volání, ale dat, a výsledky jsou pro VF tristní. Často chodím po blízkých lesích nebo blízké kopce. 

Jsou problematická místa, kde nemá signál nikdo, to je jasné, většinou různá údolí. 

Našel jsem i místo, kde O2 není, TM jen volání, VF i 4G. Jedno.

Bydlím na sídlišti, BTS mám přímou viditelností 300m vykloněný z okna teď down/up 23/6 ping 40ms. Zrychlení na max zapnuto u všech měření.

Když zajdu kousek vedle 100m do lesa, data kaput.  TM funkční 4G, O2 občas taky.

3 dny nazpět v Beskydech na kopečku asi 850m. VF zcela bez signálu, O2  kolem 40Mbps.

Včera ve větším lese vesměs na plochém kopečku jen max 100m nad okolní krajinou, žádná údolí, VF pokud vůbec byl signál tak max Edge, O2 ve stejném místě rychlé 4G či 5G.  Ověřeno několikrát.

Na konci cesty na odpočivadle na kraji lesa asi 300m od prvních domů vesnice a frekventované dálnice  se už VF objevil - VF down/up 0,98/5,8 80ms, O2 35/14 40ms.

TM jsem poslední dny netestoval, protože co jsem potřeboval, jsem zařídil přepnutím na O2.

 

Takže žádná nejlepší síť, dle mé zkušenosti nejhorší pokrytí a zároveň nejpomalejší. Možná někdo jiný jinde má zkušenost jinou, já takovou.  

Jaký má pak význam mít dražší "rychlejší" tarify, když signál není vůbec a pokud vůbec je, tak pomalá data.

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je ryze individuální, kde se člověk zrovna pohybuje. V autě bych osobně řekl, že nejlépe s pokrytím je na tom T-Mobile, pak O2 a nakonec Vodafone. Ale třeba žena dělá v kancelářské budově, kde je na střeše BTS pro O2 a VF, zatímco TM má BTS až kdesi kilometr daleko a podle toho to i vypadá neboli TM uvnitř budovy akorát volání 2G a internet Edge, zatímco O2 a VF mají VoLTE a 5G.
Pokud jde o srovnání rychlostí, tak jsem ten bezplatný tarif O2 taky testoval od začátku prázdnin a v Brně jenom málokde bylo 5G, vesměs všude pouze 4G+ a rychlost max. 200/50. S Kaktusem (T-Mobile) jsem udělal i 450/100 a s VF dokonce přes 650/150 Mbps.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...