Přejít na obsah

Rychlost mobilních dat


Doporučené příspěvky

Já nejvíce naměřil ve městě paradoxně na Colours, kde byly desetitisíce lidí, O2 asi 850, VF kolem 200, možná víc. Přesně si už nepamatuji.
Ale o města nejde, ta jsou všude ok, mi by stačilo i 10-20Mbps, problém jsou lokality mimo město, v přírodě. Tam kde si třeba potřebujeme zavolat pomoc, kde spousta lidí nepoužívá mapy offline a pak bloudí a ptají se mne kudy dál, atd.

Nevím, jak je to aktualizováno, ale dle gsmweb.cz má O2 asi 7000 BTS, TM 6586 BTS, VF 5380, takže O2 o 50% více BTS a oba O2/TM je mají na podstatně výhodnějších místech (hlavně kopce) než VF, který bral to, co zbylo, snažil se pokrýt alespoň obydlená místa. To je hlavní problém.
Tam, kde jsem byl včera je nebližší VF asi 3 km, vzdálenost mez touto a další po trase asi 8km, obě ve vesnicích. O2 také na těch 2 místech, ale kromě toho mezi nima další BTS na kopci. A o tom to je. 
Bydlím na sídlišti. O2 tady má 6 BTS, VF jen 3. 
Tudíž obecně je většinou člověk vzdálen více od BTS VF než od O2/TM. Takže slabší signál pokud vůbec a z toho vyplývající důsledky. 
https://www.gsmweb.cz/mapa/

A když se podíváte na mapu pokrytí VF, tak v místě by mělo být 5G, realita je ale totální tma nebo max Edge.
Asi si vezmu jako druhou simku O2 50GB na rok, teda mám ji už dávno doma, jen ji v září zaktivuji, vychází to 83Kč měsíčně. Jako takovou záchranu.

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vždy se říkalo,  že  signál  se  přímo  dolů  moc nešíří. Takže je  celkem  překvapivé,  že  uvnitř  budovy je signál  velmi  dobrý.

Na Colours mají  operátoři  většinou  posílené sítě. 

  • Start
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už testuju internet v mobilu výhradně jen přes iperf3 (vůči mému domácímu serveru, kde mám 1/1Gbit linku) a rychlosti vesměs sedí. Používat HTTP(S) protokol pro test přenosu je dost nepřesné, protože je to hodně ovlivněno výkonem samotného serveru a služby.

  • -
  • Super
  • -
  • -
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@bnone Dávno už to není tak, že kde je O2 a TM, tam nemůže být VF. Znám hodně BTS mimo města, kde jsou na jednom příhraďáku všichni 3 operátoři úplně v pohodě (asi dle hesla, že ve třech se to lépe táhne :D ). Každopádně kdo má možnost dual SIM, tak k hlavní VF kartě je O2 Datamanie 50 GB (za 999 Kč na rok) jako záloha dobrá volba.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, oni jsou všichni operátoři na tom v podstatě stejně, stačí se podívat třeba na posty na FB, kde se svorně nadává jak na O2, tak na TM, tak na VF a pochopitelně i všechny virtuály. Prostě někdo spokojen je a jiný ne. Já třeba proti TM nemám nic, pokrytí jak jsem psal, pro mě nejlepší, leč když jsem chtěl vrátit kredit několik tisíc z předplacenky Kaktus, tak napoprvé mně drze nabídli jenom polovinu (prý jsem účelově čerpal bonusový kredit a ne ten hlavní) a až důrazná výzva k plnění s upozorněním na stížnost na ČTÚ je přiměla, že vrátili všechno do koruny.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 55 minutami, Adolf.Shitler napsal:

@bnone Dávno už to není tak, že kde je O2 a TM, tam nemůže být VF. Znám hodně BTS mimo města, kde jsou na jednom příhraďáku všichni 3 operátoři úplně v pohodě (asi dle hesla, že ve třech se to lépe táhne 😄 ). 

Možná takové případy taky jsou, třeba se TM a O2 nasáčkovaly i tam, kde byl jen VF, nebo naopak :-).  Ale když si člověk trochu prokliká tu mapu gsmweb.cz tak je vidět, že většinou mají TM/O2 společnou lokaci a VF samostatně jinde.  

Citovat

Každopádně kdo má možnost dual SIM, tak k hlavní VF kartě je O2 Datamanie 50 GB (za 999 Kč na rok) jako záloha dobrá volba.

Bohužel jedině dual sim, nelze jako esim, zjišťoval jsem. Nelze na ten "tarif" převést ani existující esim. Je to docela specialita. Já bych rád vše mimo hlavní číslo na esim. No co se dá dělat.

A nepatří to do série Datamánie, ale Data na rok XX GB či Data pro chytrá zařízení. Ale vlastnostmi je to stejné jako Datamánie.

https://www.o2.cz/osobni/volani/data-pro-chytra-zarizeni

https://www.o2.cz/osobni/volani/datamanie

před 57 minutami, Adolf.Shitler napsal:

Já třeba proti TM nemám nic, pokrytí jak jsem psal, pro mě nejlepší, leč když jsem chtěl vrátit kredit několik tisíc z předplacenky Kaktus, tak napoprvé mně drze nabídli jenom polovinu (prý jsem účelově čerpal bonusový kredit a ne ten hlavní) a až důrazná výzva k plnění s upozorněním na stížnost na ČTÚ je přiměla, že vrátili všechno do koruny.

To je dobrý ojeb. Vlastně Kaktus fungoval jako spořitelna s bonusem mobilu zdarma.

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi jsem divnej (spíše určitě) ale od všech operátorů mám SIM s nejvyšším tarifem protože mě zajímá jak si operátoři vedou. Z mé zkušenosti ve velkých městech (a hlavně v Praze kterou mám prolezlou skoro celou) je na prvním místě s velkým náskokem O2, poté T-M a nakonec Vodafone. V Praze mám u O2 problém najít místo kde to jede méně než 350Mb (nepočítám metro a nějaké indoor instalace které mají často jen základní frekvence). A teď když zapnuli 80 MHz na 3500Mhz+ tak často spíše kolem 650 a na dobrých místech i kolem 900 a občas lehce přes 1Gb. T-Mobile taky hezké rychlosti skoro pořád několik set Mb. U Vodafone v porovnání s ostatníma celkem katastrofa. Na některých místech to často padá pod 10Mb (třeba Budějovická) a rychlosti nad 180 by se daly považovat za úspěch.

 

Mimo města a na venkově to je naprostá loterie. Př. sdílená BTS O2 a T-M cca 1km daleko na kterou byl telefon připojen dává kolem 10Mb. Při přepnutí na Vodafone sim přepojeno na BTS která je cca 8km daleko a rychlost kolem 35Mb. Vím že tu je hodně proměnných (frekvence, počet zkz, ...) a nemusí to být vypovídající. Pak na jiném místě nastane obrácená situace.

 

Zajímalo by mě ale proč Vodafone tak moc šetří 2600 a 3500. Oproti ostatním je pokrytí těmito frekvencemi opravdu mizerné. Největší vtip je porovnání rychlosti uploadu na kabelu a na datech v mé lokalitě. Na kabelu stále pouze 60Mb a co tu čtu, tak kdyby přišlo zvýšení tak jen na 100Mb. Vodafone data upload právě teď 144Mb.

 

Každopádně nastává důležitá otázka. Jak moc a pro kolik lidí jsou takovéto rychlosti vlastně potřebné?

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@bnone Přímo O2 ten balíček 50 GB na rok označuje jako DATAMANIE ROK, je to i uvedeno úplně dole pod nabídkou tarifů (https://www.o2.cz/osobni/volani/data-pro-chytra-zarizeni), ale to jsou čistě slovíčka. Každopádně jestli nelze eSIM, tak to je chyba. V O2 asi nepředpokládají, že by to někdo používal i v telefonu a nejenom někde v LTE modemu.
U mě se ten kredit u Kaktusu hromadil proto, že jsem každý měsíc dobíjel 200 Kč (samozřejmě při 100% Dobíječce, když byla ta možnost) a důvodem dobíjení bylo volání v síti na měsíc zdarma právě v případě, kdy si člověk dobil od 200 Kč výše. Tehdy měli v rodině všichni Kaktus a volání bylo takřka výhradně v rámci rodiny. K tomu za 200 Kč měsíční datový balíček 6 GB + neomezeně sociální sítě (tam fungovalo i volání přes Messenger a WhatsApp taky gratis, když se neúčtovala spotřeba dat), který se platil z bonus kreditu - no a jak plynuly roky (protože jsem měl Kaktus takřka od prvopočátku), tak najednou se kredit vyšplhal skoro na 10t. Kč a nešlo ho nijak utratit. Nicméně rekordmanem nejsem, jednomu uživateli musel vracet Kaktus přes 30t. Kč, byla o tom kdysi i reportáž na Nově, a to bylo navíc v době, kdy vrácení kreditu nebylo ještě povinné jako je tomu dnes :-)

@antees S tím uploadem se to má tak, že na pevném připojení je ta rychlost do jisté míry garantovaná, zatímco u mobilního připojení máš teď těch 144 Mbps a za hodinu to klidně může být jenom desetina, když bude vytížená BTS. Upraveno uživatelem Adolf.Shitler
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak aspoň  tyto  rychlosti svědčí  o dobré  kapacitě  sítě a nehrozí,  že  když  se pod jednou  BTS sejde mnoho uživatelů, tak že  jim to půjde  pomalu.

EDGE (E) se svou rychlostí  okolo 140 kbps taky před  20 lety považovalo za vysokorychlostní  připojení.

 Takže  v budoucnu ani rychlosti  5G už  stačit  nemusí, i když  dnes to vypadá  jako  zbytečně  hodně.

 

  • Start
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...