Přejít na obsah

Kabelové připojení při výpadku elektřiny


Přejít na řešení Vyřešil Marek-26,

Doporučené příspěvky

Před pár týdny jsme měli neplánovaný několikahodinový výpadek elektřiny, odhadem šlo o několik okolních ulic. Využil jsem to k tomu, že jsem otestoval havarijní plán. Všechno zafungovalo jak mělo (překvapivě), jenom internetové připojení nevydrželo. Compal byl v pořádku na vlastní UPSce, ale spojení se rozpadlo. Předpokládám, že nekomunikovala protistrana, ručně jsem zapojil router na tetherované mobilní připojení (via ethernet) a všechno jelo.

 

Rozhodně nikomu nic nevyčítám, ale pro úpravu plánu bych potřeboval vědět, jak je to na straně Vodafonu. Je elektřina potřeba v těch bedýnkách, co máme před domem? Je nějak zálohovaná? Nebo jsme měli smůlu a lehlo i něco dál? Pokud do toho někdo technicky vidí, budu vděčný za jakýkoli detail.

  • Super
  • -
  • -
  • Compal CH7465, Vodafone Station WiFi 5
  • Zlín
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, i ty venkovní bedýnky je potřeba napájet elektrickým proudem, jsou v nich umístěné zesilovače a ty jsou napájené z těch větších bedýnek ve kterých je zase umístěn opticko metalický převodník, takže když dojde k výpadku elektrického proudu ve vaší lokalitě, tak obvykle jsou bez proudu i tyto venkovní rozvaděče.

Takže nefunguje pak ani internet ani televize.

  • Souhlasím 1
  • Děkuji 2
  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vodafone v podmínkách pevného telefonu upozorňuje,  že nemusí fungovat při výpadku napájení.  Pro internet bude platit to samé.

Jistota že půjde internet bez elektřiny je asi jen u gpon. Tam kde je umístěn OLT ale elektřina jít musí.

  • Start
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Řešení

@Ivo2003U Telefonu je tam to upozornění, protože je závislé na modemu a když mi doma nepůjde elektřina, tak nepůjde modem a tím pádem ani telefon. Když to zjednoduším, tak kromě koncového modemu musí být pod proudem optický nod a hlavní stanice. Někdy je mezi ještě datacentrum. To je dost podobné PONu. Ale rozdíl je ten, že PON je pasivně napájená síť a DOCSIS resp. její metalická část delší vzdálenosti překonává díky aktivním zesilovačům. Může se tedy stát, že o 3 domy dál nepůjde elektřina, mě doma půjde elekřina, ale nepůjde internet, protože o ty 3 domy dál je prvek s potřebou aktivního napájení. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem , je mi to jasnější.

Závěr pro příště tedy je, že s UPSkou u modemu to není potřeba přehánět, stačí něco, co překlene chvilkový výpadek a/nebo vyražené pojistky. Naopak pro delší výpadek dávám do plánu přechod na záložní mobilní připojení.

Jako řešení označuji @Marek-26poslední příspěvek, protože můžu označit jen jeden, ale řešily to v podstatě všechny.

  • Super
  • -
  • -
  • Compal CH7465, Vodafone Station WiFi 5
  • Zlín
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já tedy neměl výpadek ani nepamatuju ani nepotřebuji připojení 24 / 7 / 365 ( např kvůli práci )

Ale kdysi jsem koupil router od Asusu s USB a při studování systému mne zaujala možnost dual WAN kdy člověk dal do USB tu blbost od operátora s kartou a když router neměl primární připojení tak se přepnul na tu SIM. Zkusil jsem to a funguje to luxusně, cca 1 min výpadek. 

Teď mám nový zase Asus ( ta závislost, je nakažlivá 🙂 ) a ten má dokonce USB i LAN1.

 

A koukám, že se to dá použít i jako rozložení připojení, to je ideální pro ADSLáky daleko od ústředny, kdy jim padá spojení.

 

 

PS: teď to po sobě čtu. A omlouvám se. Vypadám jak dealer Asusu 😞

 

 

image.thumb.png.e41c67f9484b831852389e147388f804.png

Upraveno uživatelem Sparrow
  • Super
  • Red Basic
  • Základní
  • Compal CH7465, CA modul
  • Praha 10
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...