Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

  • po měsících...

Inspirován některými zdejšími členy jsem provedl upgrade interní LAN na 2.5Gb výměnou jednoho 8portového switche  jednoduchého TPlink za manageovatelný 8x2,5Gb+1x10Gb switch z Aliexpresu, druhý za 1400Kč je už také na cestě, tam kde nebyly rychlé síťovky, přišly USB dongly 2.5Gb taky z Alíka za 250Kč. Konečně rychlost kopírování po síti dosahuje skoro rychlosti mých plotnových disků až 290MB/s.🙂

A ta výměna switche způsobila to, že problém s malou rychlostí Speedtestu i Nettestu je vyřešen. Něco se tím někde asi vyresetovalo nebo si ta interní síťovka 2,5Gb v pc či její driver lépe rozumí s rychlejším switchem, já nevím, ale už po zapnutí nového switche bez čehokoli jiného to jede všude na všechny servery ST i NT plnou rychlostí. Žádná nová síťovka, nic takového. Dokonce jsem ten počítač ani nerestartoval. 

Předtím ta interní 2.5Gb síťovka v NUC byla vždy píchnutá do něčeho s 1Gb (switch, router, VF station) a nikdy to tak dobře nejelo.

Nechápu, ale jsem spokojen. Upgrade vyřešil 2 mouchy jednou ranou.

Třeba to někdy někomu pomůže.

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV

@r2d2 Na Alíku jich je...

První je Keeplink KP-9000-9XHML-X   8+1SFP+ port se slevami black friday a kupony a coiny za 1470 Kč, dorazil přesně za 10 dní po objednání.

Ten druhý jsem zkusil Horaco SWGTW218AS   taky 8+1SFP+ se slevami za 1330 Kč, ten dorazí příští týden.

Oba mají stejnou specifikaci, možná i stejný firmware, protože někteří si nový firmware Horaco natáhli i do toho Keeplinku. Žádný není PoE, nepotřebuji to. PoE jsou o pár stovek dražší a mají větší spotřebu.

Šel jsem po ceně a z jejich "oficiálního" obchodu. Za české ceny bych do toho upgrade nešel. Takže 2 switche + 2 usb síťovky celkem 3300Kč.  Kabely zůstaly stejné.

Ten Keeplink má spotřebu idle 2.3W, každý aktivní port +0.7W.  SFP+ jsem nezkoušel,  ale možná si za 700Kč pro frajeřinu koupím 15m AOC optický kabel pro jejich vzájemné propojení. Logický smysl to samozřejmě nemá, měď mám stejně už dávno nataženou, ale tak pro srandu...kdo má po bytě nataženou 10Gb optiku 😉

Upraveno uživatelem bnone
  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV

@r2d2 Je studený, při spotřebě max nižších jednotek wattů to nehřeje vůbec. Přehřívání se týká kabelových RJ45 SFP+ modulů (v názvu copper), ty samotné hřejí, switche ne. Ty se ohřívají jen sekundárně od těch modulů, jsou uzavřeny v té zásuvce zcela vpravo, jsou malé a bez větrání.

Proto taky uvažuji o té optice, tyhle optické moduly/kabely tak nehřejí, pokud vůbec. 

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV

Na netu o těchto switchích info moc není, tak jen pár nových zkušeností, ať to je někde uloženo, Google si to už najde.

Teplota za běhu se 4 aktivními porty - okolní 23C, krabice 31C. Vlažná, asi podobně jako můj starý TPlink.

Default IP adresa managementu - Keeplink 192.168.1.168, Horaco 192.168.2.1 ,  pokud má někdo síť s jinými rozsahy, musí si v PC dočasně přenastavit síťovku z DHCP na pevnou IP z daného rozsahu, jinak se do administrace nedostane, následně v administraci nastavit požadovanou dle chuti každého ze svého rozsahu nebo DHCP, dát Apply, a hlavně potom Tools/Save, jinak nastavení nepřežije restart. Ten Save je trochu schovaný a lidé si pak stěžují, že switch nedrží nastavení.

Také se mi osvědčilo v administraci zapnout pro všechny porty Flow control, default je off,

FW pro administraci je v obou těchto a spoustě dalších z Číny naprosto stejný, patrně nějaký generický od Realteku, dodávaný k jejich čipům. Horaco v 1.9.1 z května 2024, Keeplink v 1.6 z října 2023. Ale oba naprosto stejné.

Rychlost kopírování souborů do remote složky skrz 2 switche PCWin1-sw1-sw2-PCWin2 je kolem 260MB/s. Z remote do lokální ale asi jen 95MB/s, patrně díky nějaké velké režii Windows v opačném směru. Iperf3 při testu ukazuje stejnou rychlost oběma směry, takže vlastní síť je v tom asi nevinně. Podobné chování jsem našel na netu několikrát.

Kabely k PC jsou Cat7 za hubičku z Alíka,  mezi switchi je 20m hodně starého Cat6, každý je v jiném pokoji. Ještě zkusím pro srandu otestovat tu optiku 10Gb. 🙂

Víc mne zatím nenapadá. 

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV

@bnoneTen windows share často potřebuje trochu tuning, co tam máte za verzi os ? Stojí za to minimálně zkontrolovat, že na klientovi je:

Set-SmbClientConfiguration -EnableBandwidthThrottling 0 -EnableLargeMtu 1

a na serveru nastaveno AdditionalCriticalWorkerThreads.

Hodně tomu ale pomáhají i Jumbo Frames, pokud je můžete zapnout.

  • Premium
  • -
  • -
  • -
  • -

@r2d2 Děkuji za odpovědi, já nejsem síťař, když jsem v IT začínal, tak tak se kabelový přenos dat prováděl tak, že se packety děrných štítků a pásek naložily do kabely a přenosové médium byla MHD. 

Mám W10 22H2, lokál PRO, remote HOME edici, na obou nejnovější drivery Intel(local internal) a Realtek(remote usb), na obou byly samba parametry nastaveny stejně. Large MTU i throttling byly povoleny.

Disabloval jsem ten throttling.

V registrech nastavil HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Executive\AdditionalCriticalWorkerThreads na 1. Zkoušel jsem i 2 a 4, ale nemělo to vliv. Novější Windows to prý vesměs ignorují.

Rychlost upload se zvýšila z 260MB/s na až 280MB/s. 

Na local client Intel síťovce jsem poté zvýšil receive buffers z 1024 na maximum 2048 a rychlost downloadu se zvýšila na 170MB/s. 

Jumbo frames jsou na switchích povoleny 16383, na PC default 1514 nebo zakázány. Když jsem nastavil obě na 9014 (reatek má jen 3 povolené fixní hodnoty, u Intelu lze nastavit cokoli) tak se upload lehce zrychlil na 290MB/s, download stejný. Tak jsem to pro jistotu vrátil zpět, ke standardu.

Na remote usb síťovce Realtek jsem zvýšit transmit buffers z 8 na 16, poté na 64 (maximum je 256, ale při nastavení na 128 se síťovka nějak zneschopnila). Download se zvýšil ze 170 ve špičkách až na 200-210 MB/s.

Iperf3 test před těmito úpravami kolísal mezi 1.7-2.3 Gbit, občas ještě větší propad , nyní  stabilních 2.15-2.35 Gbit oběma směry.  

Ta remote usb síťovka je dokonce připojena přes USB hub/dokinu připojený přes USB-C do portu Thunderbolt a šlape to pěkně.

Všechny změny jsem následně provedl i na dalším počítači s usb Realtek ale 8 let starým driverem z Windows a výsledek byl podobný.

 

Moc děkuji za tyto náměty, já popravdě sice potřebuji rychlý hlavně ten jeden směr, ale mít vše jak má být je super.. Opět jsem se něco naučil a za to jsem vždy vděčný. Bohužel ne vše je plug and play a to se týká obecně všech novějších technologií. Až se snad jednou v různých směrech vychytají, stanou se mainstreamem.

 

Momentální konfigurace samba na obou počítačích. Je ještě něco, na co se zaměřit? Asi ne...

ConnectionCountPerRssNetworkInterface : 4
DirectoryCacheEntriesMax              : 16
DirectoryCacheEntrySizeMax            : 65536
DirectoryCacheLifetime                : 10
DormantFileLimit                      : 1023
EnableBandwidthThrottling             : False
EnableByteRangeLockingOnReadOnlyFiles : True
EnableInsecureGuestLogons             : True
EnableLargeMtu                        : True
EnableLoadBalanceScaleOut             : True
EnableMultiChannel                    : True
EnableSecuritySignature               : True
ExtendedSessionTimeout                : 1000
FileInfoCacheEntriesMax               : 64
FileInfoCacheLifetime                 : 10
FileNotFoundCacheEntriesMax           : 128
FileNotFoundCacheLifetime             : 5
KeepConn                              : 600
MaxCmds                               : 50
MaximumConnectionCountPerServer       : 32
OplocksDisabled                       : False
RequireSecuritySignature              : False
SessionTimeout                        : 60
UseOpportunisticLocking               : True
WindowSizeThreshold                   : 8

 

Pro zajímavost, dnes jsem viděl na Aliexpresu dokonce switch 10x10G lan + 1x10G SFP+ s L3 managementem (DHCP,routing) - za asi 2500Kč.  To už ale není na běžné domácí použití, spotřeba nebude malá a má už 2 hlučné větráky.

 

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...