Přejít na obsah

Zamyšlení nad uploadem


Doporučené příspěvky

Stačí, když pracujete třeba s videomateriálem, spolupracujete s kolegy a potřebujete, aby materiál (například z NASu) měli k dispozici 24/7 a pokud možno nemuseli čekat na každý soubor 2 hodiny, než se jim stáhne. Ono stáhnout třeba 2x 40GB soubor, na něm pracovat, pak jej uložit zpět, aby na něm mohl pracovat další… to na 100Mbitu fakt nechcete (a to je ještě ta lepší varianta). Osobně 1/1Gbit využívám docela solidně. Původní 800/60Mbit byl pro kolab velmi úzké hrdlo. K tomu třeba redundantně zálohujete a pak se stane upload velkým omezením. 

Upraveno uživatelem pmalecek
  • Souhlasím 2
  • To se mi líbí 1
  • -
  • Super
  • -
  • -
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

COŽE? Zálohovat přes noc? Je rok 2024!

Já potřebuji odzálohovat celý systémový disk tak do 10 minut (200GB), abych pak mohl pustit aktualizace nebo před nějakou větší změnou. Mně brzdí mé externí plotové disky s rychlostí pouhých 270 MB/s to je asi 2Gbps. Systémový disk umí 7GB/s!

I ten gigabit by byl pro mne jen kompromis 

Přírůstkové zálohy řádově vteřiny až jednotky minut. Kdepak přes noc 🙂

@cableg s gigabitem to musí trvat věčnost, v ideálním případě max 109MB/s, to je jak na flešku :-)

 

  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@bnonev tomhle případě asi zálohovat lokálně, 10Gbit síť a nebude problém. Ale pokud zálohujete ven a pak byste tu zálohu chtěl stáhnout zpět, tak si počkáte. Ale to je dost neefektivní. Pro tyhle účely bych zálohoval lokálně s tím, že lokální záloha by se odlévala ven (a tam už by mi bylo víceméně jedno, jak dlouho to trvá). Ten 1/1Gbit pro tento účel je za mě ještě OK. Ale pokud se bavíme o 100Mbitu, tak to už prostě úzké hrdlo je. Pro rychlost a efektivitu určitě. Kdo má čas, ať si kopíruje třeba 10Mbitem celé prázdniny 🙂

  • -
  • Super
  • -
  • -
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fakt nevím, kdo má potřebu kamsi přes net zálohovat systémový 200 GB disk a ještě s tím, že mu nestačí noční provoz (kdy se na daném zařízení nejspíš nic nedělá a záloha tedy může probíhat v klidu) a navíc do 10 minut. To je tak případ možná firem, ale tam asi nebude problém si platit business linku. Kromě toho bych chtěl vidět ty jedince, co vyžadují vysoké rychlosti up/down, jak budou ochotni platit tisíce Kč měsíčně za nějakou 10 Gbps lajnu. Nejspíš řeknou, že jim stačí 1000/100 Mbps za pár stovek a hotovo :-)
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si tak soukromě pracuji pro firmu Auran (ta je v Austrálii) https://www.auran.com/ . Vyrábím pro ně herní 3D mapy. Na to je potřeba ohromné množství objektů, které se vyrábí pomocí PBR programů. Jeden takový objekt (nijak na mapě velký) má velikost až desítek megabajtů. A těch objektů jsou potřeba pro jednu mapu řádově ve stovkách až tisíců objektů (je to různé). Moje sbírka takových objektů (a bez nich to můžu zabalit) činí cirka +/- 1000 GB. Jenom pro nejnovější hru (TRS_22) to u mě činí zatím nějakých 300GB. A další přibývají. Záloha je životně důležitá. Mnozí výrobci objektů zanikají a noví přibývají. To je prostě život. Ty objekty (nazývají se "Kuid") pak různě mizí z veřejného prostoru a záloha je opravdu velmi nutná. Však také mám v PC  pět HDD, z toho ten pracovní a zároveň herní má 4 TB. U ostatních pod 1TB nejdu.

Takže jsou lidé (a nejsou to žádní podnikatelé - viz já), kteří "běžně" zálohují mnohem více, než nějakých směšných 200 GB. Já to řeším tak, že zálohu nejdříve dělám na svůj externí HDD, až potom ve svém "volném čase" to vše exportuji ven (bez nijakého omezení). Samozřejmě, že to neprovozuji každý den - to dá rozum. Ale jednou za měsíc, někdy za dva (dle okolností). Nutno ovšem dodat, že absolutní důvěru mám ve svém externím HDD (nic venku bych teoreticky mít nemusel - ale jsou kolegové, především z Francie, Španělska a Anglie, s kterými spolupracuji a oni mají odkud sosat - ostatně já i od nich).

Proto používám druhý internet (od roku 1998), kde se nezaobírám nějakým modemem, ale všechno jde čistě přes router (který je můj a nemusel jsem se dohadovat, jaký použít)

  • Super
  • Red Basic
  • ALLinONE
  • Compal CH7465, Vodafone TV Premium
  • Jirkov
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, bnone napsal:

COŽE? Zálohovat přes noc? Je rok 2024!

Já potřebuji odzálohovat celý systémový disk tak do 10 minut (200GB), abych pak mohl pustit aktualizace nebo před nějakou větší změnou. Mně brzdí mé externí plotové disky s rychlostí pouhých 270 MB/s to je asi 2Gbps. Systémový disk umí 7GB/s!

I ten gigabit by byl pro mne jen kompromis 

Přírůstkové zálohy řádově vteřiny až jednotky minut. Kdepak přes noc 🙂

@cableg s gigabitem to musí trvat věčnost, v ideálním případě max 109MB/s, to je jak na flešku 🙂

 

Nojo, fofr to není. Ale zase zálohuju jen ty nejdůležitější věci (ostatní zálohuju lokálně), nemám moc přírůstků a těch 100 Mbps je víc než kolik zvládnou mezi sebou ty Synology 🙂 

  • Premium Profi
  • -
  • ALLinONE
  • Vodafone Station WiFi 5, Vodafone TV Premium, CA modul
  • Praha 6
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamos v lukostrelbe obcas nahrava videa s vysokym fps pro prozkoumani detailu kde dochazi k chybe...
Natocit to umi zpracovat uz ne... (a on a oni si to preposilaj dale + samozrejme i dalsi videa)
Nastesti je taky napode jako ja... neumim si predstavit preposilani u VF ..

Nerikam ze to je bezne vyuziti 90% lidi ale tyto potreby se zacinaji vic uplatnovat mezi stale sirsim poctem zakazniku...

  • -
  • -
  • -
  • CI
  • O-va
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak, bude to problém u stále víc lidí - a nejen tohle, bude to i o konfiguraci routeru, wifi, atd... Doba, kdy lidi měli internet = web, je v podstatě pryč.

Oni si kupují chytré věci připojené k internetu, oni používají vzdálená připojení, VPN, přenosy velkých množství dat - a je jim naprosto fuk proč to nefunguje, oni chtějí aby to fungovalo. No a začnou narážet na primitivní modemo/routero krabičky od poskytovatelů, na mizernej upload, na nulovou podporu od operátora (tohle je přece jen rozdíl od - "jé, dobrý den, nám nejde internet, můžete to opravit?", k tomuhle udělat podporu po telefonu prakticky nejde, je tam příliš mnoho neznámých).

 

Doba se holt změnila.

  • Premium Profi
  • -
  • ALLinONE
  • Vodafone Station WiFi 5, Vodafone TV Premium, CA modul
  • Praha 6
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že počítač by neměl být Tamagoči, kolem kterého bych skákal většinu času, mám to už jen pro zábavu. Proto samozřejmě zálohuji vše tak, jak je to nejefektivnější. Takže pouze na rychlé disky 3.5 palců v externí dokovací stanici, NAS, USB diskové pole apod.. Disky mi postupně přibývaly větší a větší, staré použity na zálohování.

Ale pro retenční je ten cloud dobrý důvod, ne? 😉

Mluvil jsem pouze o jednom systémovém disku (250GB systém+instal.sw), objem mnou lokálně zálohovaných dat tím či oným způsobem,  je v desitkách TB, vše automaticky inkrementálně, nepřemýšlím u toho. To bych do žádného cloudu nedal. Mluvím o velikosti disků, ne množství dat, to přesně neznám a nezajímá mne.

 

před 20 minutami, CableG napsal:

100 Mbps je víc než kolik zvládnou mezi sebou ty Synology 🙂 

Souhlas, moje zvládá max 40MB/s. Proto už dávno nejsem příznivcem NAS.

@pan Novak Ano, třeba i nahrávat 4K video na Youtube apod.

@CableG Jo, to je problém, nejde jen o rychlost WAN, Domácí routery switche, kabely, síťové karty. Případný přechod i jen na 2.5Gb už něco stojí, navíc vyžaduje znalosti, běžný člověk nemá šanci. Bude to ještě nějakou dobu trvat, dokud významně nevymizí zařízení na 1Gb a rychlejší nezlevní.

Jen mne ještě napadlo - nejrychlejší na zálohování je u mne externí USB3 diskové pole se starými plotnovými disky.  V podstatě jako SSD.

Upraveno uživatelem bnone
  • Super
  • Super
  • Základní
  • Vodafone Station WiFi 5, CA modul
  • OV
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@CableG "oni používají vzdálená připojení, VPN, přenosy velkých množství dat" - tak tohle žádný BFU nepoužívá zcela jistě a těch BFU je pochopitelně naprostá většina. Možná tak ještě VPN někam do firmy, ale to ta VPN běží samozřejmě na firemní přípojce. Stejně tak velké objemy dat může BFU sosat (hry ze Steamu), ale ne někam posílat (pár fotek do cloudu nic není). Tady na fóru může vznikat iluze, že celý národ nežije ničím jiným, než IT problematikou se zaměřením na koncová připojení, ale v reálu to tak není :-)
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...